تبلیغات
وبلاگ دامپزشک - بانک مقالات دامپزشکی - داروهای ضد کوکسیدیوز

اگر چه كوكسیدیوز تقریبا در همه گونه های حیوانی دیده می شود اما در حدود شصت سال پیش، اقدام برای درمان آن اولین بار در طیور انجام شد. در آن زمان داروی انتخابی برای درمان كوكسیدیوز سولفانامیدها بودند. با افزایش آزمایشات، تولید كنندگان طیور در آمریكا در اواخر دهه1940 دریافتند كه اقتصادی ترین روش پیشگیری از بیماری و كنترل آن، از طریق استفاده مستمر از سولفاكوئینوكسالین Sulphaquinoxaline در جیره طیور است.

از دهه 1950 تاکنون انواع مختلف داروهای ضد كوكسیدیوز در جهان تولید شده است. كه بعضی از آنها مانند آمپرولیوم و نیكاربازین Nicarbazine با وجود قدیمی بودن ، هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرد. با این همه بیشتر این داروها به علت سمی بودن یا از دست دادن كارایی به علت مقاوم شدن انگل، در بعضی از كشورها مجوز مصرف ندارند.

در دهه 1970 آنتی بیوتیكهای جدیدی كشف شدند كه به آنها یونوفوره Ionophores گفته می شود كه جایگزین داروهای پیشین شدند. یونوفوره ها به علت اینكه اجازه می دهند تا مقدار كمی از كوكسیدیاها در روده رشد كنند و در نتیجه ایمنی در بدن مرغ ایجاد شود ، منحصر به فرد هستند. با این همه اخیرا كوكسیدیاها در مقابل این داروهای جدید نیز مقاوم شده اند

در این اسلایدها طبقه بندی داروهای ضدکوکسیدیوزی و اطلاعات کوتاهی در مورد هر یک از آنها بیان گردیده است.

دریافت فایل    نوع فایل:PDF حجم فایل: 1.05 مگابایت

منبع:www.poultrydisease.ir

   


نظرات()

وبلاگ دامپزشک

کاملترین بانک مقالات فارسی دامپزشکی