مقدمه 
برای اولین بار در سال 1931 بیماری برونشیت در ایالات متحده گزارش شده و در سال 1960 میلادی همه گیری آن در تمام نقاط دنیا مخابره گردیده است از آن تاریخ تا به امروز این بیماری به علت بر جای گذاشتن اثرات سو تنفسی و تناسلی از یک سو و شیوع شدید و تکامل ضمنی از سوی دیگر یکی از مشکلات صنعت پرورش طیور بوده است . ابتلا به ویروس این بیماری (IBV ) باعث بروز علایم بالینی ویژه ای در دستگاه تنفس می شود در طیور ویروس IBV بر اساس نوع ترشحات توده های فیبرین در شاخه های نای باعث بروز تلفات درگله می شود بدین ترتیب ممکن است علایم تنفسی IBV چندان جدی نباشد اما بروز کاهش تخم و یا تخم های بدون پوسته آهکی لاجرم غیر قابل اجتناب است و باعث ضررهای اقتصادی می گردد.


برخی از سویه های IBV جراحاتی را در کلیه ها به وجود می آورند که منجر به مرگ پرنده می شود این سویه اولین بار در سال 1963 میلادی توسط Cumming و در سال 1987 میلادی به وسیله cowen و همکارانش گزارش شده است بین سال های دهه 1930 تا 1950 همه متفق القول بر این عقیده بودند که سروتیپ ها ماساچوست ویروس برونشیت رایج و همه گیر در ایالات متحده است درحقیقت بیشتر سروتیپ های شناسایی شده از نوع سروتیپ ماساچوست بودند ولی سروتیپهای دیگری نیز وجود داشتند که دارای تفاوت های اساسی بانوع یاد شده بودند سروتیپهای جدید IBV بعدها در کانکتیکات و آراکانزاس توسط wci و همکارانش گزارش شدند ازهمان ابتدا از سویه ماساچوست واکسن تهیه شد که امروزه در همه جای دنیا مورد استفاده قرار میگیرد بر اساس تحقیقات چینی ها شناسایی شده سروتیپ ویروس برونشیت را می توان در سه گروه ژنتیکی امریکایی ، اروپایی و آسیایی طبقه بندی کرد بر اساس گفته های این محققین تلفیق ژنتیکی مرتبا به خاطر تنوع ویروس برونشیت به وقوع می پیونددویروس برونشیت توانایی زیادی درجهش ژنتیکی و تغییرات سروتیپی دارد و لذا به صورت خطری بالقوه برای صنعت پرورش طیور باقی خواهد ماند به همین لحاظ پیش بینی می شود واکسن آن نیز پیوسته تکامل یابد و همواره بازار گرمی داشته باشد هر چند که ایمنی کامل آن جای سوال خواهد داشت رفتار ویژه این ویروس را می توان قابل مقایسه با ویروس نیوکاسل دانست که با گذشت شصت سال از تاریخ کشف آن هیچ تغییر سروتیپی نداشته است .


عامل بیماری : از دسته ویروسهای کرونا ویروس است عامل بیماری دارای سروتیپهای مختلفی است سروتیپهای ماسا چوست و کانکتیکات تمایل به دستگاه تنفسی و مابقی سروتیپها تمایل به دستگاه ادراری دارند مهمترین و شایعترین سروتیپ جدا شده سروتیپ ماساچوست است . انتقال بیماری برونشیت بسیار سریع است و بیشتر در فارمهای بسته و در معرض مستقیم بادهای شدید رخ می دهد .

علائم بالینی بیماری : دوره کمون یا نهفته بیماری حدود دو روز و طول مدت درگیری با بیماری 10-14 روز است بیماری برونشیت دارای سه فرم کلیوی ، تنفسی و تناسلی می باشد .

علائم فرم تنفسی : این فرم بیماری بیشتر در جوجه ها ایجاد می شود و دارای علائم زیر می باشد :

عطسه ، سرفه ، آبریزش ، از بینی و چشم ، مرطوب بودن چشم ها ، تورم سینوسهای سر ، تنفس با دهان باز ، کز کردن و افسردگی جوجه ها ، دو هم جمع شدن جوجه ها بخصوص تجمع دور گرم کننده ها ، سیخ شدن پرها ، کاهش مصرف دان

علائم فرم کلیوی : اسهال سفید گچی واوراتی ، سیخ شدن پرهای پشت گردن و جمع شدن دورگرم کننده ها.

علام فرم تناسلی : کاهش تولید تخم مرغ ، تغییر کیفیت ظاهری تخم مرغ اعم از دفرمیتی پوسته و بد شکلی تخم مرغ ، افت کیفیت داخلی تخم مرغ : شامل آبکی شدن سفیده تخم مرغ و پخش شدن زرده .

همراه با فرم تناسلی ممکن است فرم تنفسی نیز مشاهده شود . در صورتیکه بیماری برونشیت با باکتری هموفیلوس پاراگالیناروم همراه شودبیماری سینوزیت رخ می دهد .ضایعات و تلفات بیماری برونشیت بیشتر در جوجه های جوان می باشد .علائم کالبد گشایی بیماری :

علائم فرم تنفسی : ضایعات در این فرم از قسمت فوقانی دستگاه تنفس شروع می شود افزایش موکوس درابتدای بیماری مشاهده می شود که به تدریج به اکسودای چرکی و کاتارال تبدیل و گاهی از بینی خارج می شود که باعث رال مرطوب می شود . به تدریج اکسوده ای کاتارال حالت کازئوز گرفته و به شکل پنیری و سفت درمحل دو شاخه شدن نای قرار میگیرد دراین فرم فقط گاهی یک پرخونی در نای مشاهده می شود التهاب کیسه های هوایی نیز در این فرم دیده می شود .

علائم فرم کلیوی : تورم کلیه ها ، رنگ پریدگی ، و تجمع مقادیر زیاد کریستالهای اسیداوریک درکلیه ها باعث اسهال سفید وگچی شکل و همچنین مرگ ومیر بالا می شود .

علائم فرم تناسلی : عدم تشکیل کامل دستگاه تناسلی با وجود تعداد زیادی زرده در محوطه بطنی .

تشخیص : بر مبنای جداسازی ویروس ، یا افزایش سطح سرمی آنتی بادی علیه ویروستست الایزا می باشد . همچنین علائم بالینی وضایعات کالبد گشایی نیز در تشخیص قطعی بیماری کمک می کند .

درمان : درمان خاصی وجود ندارد تعدیل دمای سالن وافزایش دما حدود 2 تا 3 درجه و همچنین تحت شرایط خاصی تجویز آنتی بیوتیک های وسیع الطیف جهت کاهش عفونتهای ثانویه الزامی است می توان از داروهای خلط آور ، تب بر وضد استرس ، و اوماج دان جهت تحریک اشتها برای کمک به درمان بهره برد .

پیشگیری و کنترل : به جهت آنکه جوجه ها را نمی توان درمقابل سروتیپ های گوناگون ویروس برونشیت واسینه کرد بهتر است از واکسن هایی استفاده شود که بهترین مقاومت را در برابر سویه های شایع درمنطقه ایجاد کنند .

موثرترین روش ها ، ورود وخروج جوجه های هم سن دریک زمان و مصرف واکسن در دو نوبت می باشد واکسن های برونشیت دو نوع اند واکسن H120 که برای واکسیناسیون جوجه های جوان مصرف میشود واکسن H52 که برای واکسیناسیون پولت ها و مرغ مادر استفاده می شود . در پایان باید اضافه کرد که جلو گیری از بیماری های تضعیف کننده دستگاه ایمنی و عفونت های باکتریایی به همراه شرایط مساعد محیطی مقاومت پرنده را درمقابل این بیماری افزایش داده و از عکس العمل منفی در مقابل واکسن می کاهد.

بیماری برونشیت :

عامل بیماری : کروناویروس

سن ابتلا : تمامی سنین

میزان ابتلا : بسیار بالا

میزان تلفات : زیاد

راه ورود ویروس : دستگاه تنفس

دوره نهفته بیماری : حدود 2 روز

راه خروج بیماری : ترشحات تنفسی و مدفوع

علائم بالینی : عطسه ، سرفه ، ترشحات بینی ، صداهای غیر طبیعی تنفسی

عضوهای درگیر : دستگاه های تنفسی ، ادراری وتولید مثلی

میزان کاهش تخم مرغ در مرغهای مادر و تخم گذار : زیادمنبع: مجله صنعت طیور قم – دکتر جواد احمدی منفرد

   


نظرات()

وبلاگ دامپزشک

کاملترین بانک مقالات فارسی دامپزشکی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات