عروس هلندی پرنده ای با نام علمی Genus Nyphicus بومی استرالیا می باشد. در زبان انگلیسی این پرنده را Cockatiel می نامند. این پرنده در سالهای 1800 میلادی به انگلستان آورده شده است...

احتمالا این پرنده توسط کسانی که به استرالیا تبعید شده بودند در بازگشت به انگلستان آورده شده است. محبوبیت این پرنده افزایش پیدا کرد و امروزه این پرنده یکی از محبوب ترین پرندگان خانگی می باشد.بیشتر محبوبیت این پرنده به سبب طبیعت ملایم و سر وتاج رنگی پرنده می باشد. همچنین این پرنده به سادگی اهلی و دست آموز می شود.
انواع عروس هلندی: عروس هلندی در چندین جهش رنگی موجود می باشد که به قرار زیر می باشد.

خاکستری: دارای بدنی خاکستری با زمینه سفید در بالها، سر زرد رنگ و گونه های نارنجی ، پرهای تاج ممکن است خاکستری یا زرد باشند. در ماده ها رنگ گونه تیره تر می باشد.

Lutino
: بدن زرد رنگ با سری به رنگ زرد که رنگ سر از بدن تیره تر می باشد. بدن می تواند سفید به نظر آید. هر دو جنس گونه های نارنجی روشنی دارند.

صدفی: رنگ پرهای بدن برنگ خاکستری روشن با زمینه سفید می باشد. دارای سر زرد و گونه های نارنجی می باشن.

دارچینی:
رنگ پرهای بدن بسیار روشن و اغلب برنگ قهوه ای روشن می باشد. سر به رنگزرد و گونه ها برنگ نارنجی می باشند.

نقره ای:
در حقیقت بسیار شبیه نژاد خاکستری است بجز اینکه بدن برنگ سفید می باشد. ماده ها دارای گونه کدر تری هستند.
ابلق: 70% زرد یا سفید (رنگ بدن) و 30% ابلق (رنگ بالها خاکستری) نشانه یک عروس هلندی ابلق تمام عیار است. نرها و ماده ها بسیار شبیه هم می باشند.
زرد کمرنگ: از نظر رنگ بسیار شبیه نژاد صدفی است با این تفاوت که پرنده صدایی تولید نمی کند.

صورت سفید: رنگ آمیزی شبیه نژاد خاکستری داشته با این تفاوت که پرهای صورت بجای زرد سفید بوده و گونه ندارد.
عروس هلندی دارای گونه های بسیار زیادی است که در اثر جهش های ترکیبی مختلف بوجود آمده اند ولی نژاد های بالا رایج ترین گونه ها می باشند
رفتار و تربیت:
عروس هلندی پرنده ای خونگرم بوده و به توجه زیادی نیاز دارد. اگر به آنها بی توجهی شود شروع به جیغ کشیدن می کند. آنها کنجکاو و شیرین هستند. یک عروس هلندی در هنگامی که مشغول تمییز کردن خانه یا تماشای تلویزیون هستید بر روی شانه تان سوار می شود. آنها کم تر از طوطی استرالیایی و طوطی های بزرگ خرابی به بار می آورند.
بهترین عروس هلندی برای خرید یک عروس هلندی است که از طفولیت از مادر خود جدا شده و توسط انسان تغذیه شده است. این باعث می شود که پرنده به انسان خو گرفته و از او نترسد. این روش نیاز پرنده به توجه انسان را بیشتر می کند.
طول یك عروس هلندی بالغ از سر تا دم حدودا 30 تا 35 سانتی متر می باشد و تقریبا 15تا 25 سال عمر میكند. البته اگر از آنها خوب مراقبت كنید تا 30 سال هم میتوانند زنده بمانند.
عروسهای هلندی وقتی كه می ترسند یا هیجان زده میشوند كاكل(تاج) خود سیخ میكنند و در حالت نرمال و ریلكس روی سر خود به حالت خوابیده نگه می دارند.

این پرنده می تواند حرف زدن را بیاموزد. این کار در صورتی که عروس هلندی تنها پرنده خانه باشد آسانتر است. در صورتی که پرنده دیگری اطراف پرنده باشد حیوان احساس نیازی به برقراری ارتباط با شما نمی کند.

تمرین کردن با آنها برای سخن گفتن بسیار آسان است.فقط به سه چیز توجه کنید فراوانی ، تکرار و پاداش. پرنده تان را بر روی انگشت گذاشته و مستقیما رو به او کلمه ای را با صدایی خوش بیان کنید. بکرات کلمه ای را که می خواهید پرنده بگوید تکرار کنید. جلسه تمرین باید پنج دقیقه یا کمتر و چندین بار در روز تکرار شود. در صورت سعی برای بیان کلمه با دادن جایزه و یا یک غذای و یژه از پرنده قدر دانی کنید. بعد به آنها فقط در صورتی که کلمه را بیان کردند جایزه بدهید. شما همچنین می توانید یک سی دی یا نوار کاست را برای تمرین از فروشگاه های حیوانات تهیه کنید.
یکی از مسائلی که در مورد این پرنده باید مورد توجه قرار گیرد بلوغ جنسی حیوان است. حدود یک تا دو سالگی پرنده نر به بلوغ رسیده و در این هنگام بصورت پرنده ای مهاجم در می آید. حتی برای پرندگان دست آموز نیز این موضوع صدق می کند. در این زمان باید صبور باشید. این حالت پس از مدتی از بین می رود. ولی پرنده دوست داشتنی شما مدتی در یک حالت اندوه فرو می رود. ماده ها بنظر نمی رسد که در این حالت فرو روند یا حداقل هیچگاه در این حد نمی باشد. 
 
بلوغ شاید یک حرکت به حالت سلطه گری مردانه در پرنده شما می باشد. آنها اغلب در حدود دو سالگی یک مقدار سلطه گر می شوند. در این حالت باز باید صبور باشید. آنها جریانی را برای رئیس بودن طی خواهند  نمود ولی این رفتار برای همیشه نخواهد بود.
طوطیهای عروس بسیار دوست دارند كه مورد توجه قرار بگیرند پس برای تربیت كردن آنها باید وقت زیادی صرف كنید, البته می توانید وقتی كه خیلی كوچك هستند و هنوز پدرو مادر به آنها غذا میدهند, پرنده را خریده و خود بصورت دستی بزرگ كنید.
تربیت و آموزش:
هر قدر که طوطی شما كوچكتر باشد تربیتش نیز ساده تر خواهد بود.
اولین قدم این است كه شاهپرهای پرنده كه 8 تا 10 پر بزرگ می باشد قیچی كنید. مراقب باشید كه  پرها خیلی كوتاه نشوند و اگر در این کار وارد نیستید این كار را به یک خبره بسپارید.
پرها باید طوری قیچی گردندكه پرندتون بتونه تا ارتفاع  نیم متری بپره.
حالا پرنده را بر روی انگشت خود بگذارید و اجازه دهید مدتی همانجا بمانهد. شما باید این كار را چندین بار در روز تكرار كنید تا پرنده احساس امنیت كرده و با شما خو بگیرد.
مرحله بعدی این است كه یک اسم برای پرنده انتخاب و آن را با همان نام صدا کنید تا به آن اسم عادت كند بدین شکل هر وقت كه پرنده را صدا كنید او هم با سرو صدا كردن جواب شما را خواهد داد.
عروس هلندی میتواند كلمات را تكرار كند , برای این كار شما باید خیلی وقت صرف كنید و یك كلمه رو چندین و چند بار تكرار نمایید و البته همانطور که گفته شد جایزه هم فراموش نشود.
بایدگفت كه نرها علاقه بیشتری به این كار دارند. آنها از ماده ها پر سرو صدا تر می باشند ولی با هوشتر نیستند.
بازی و اسباب بازی:
عروسها وقتی كه در قفس هستند به نظر می آید كه پرنده های آرومی باشند ولی  اصلا این طور نیست. فقط كافیست كه آنها را از قفس بیرون بیاورید آنوقت خواهید فهمید كه چه موجودات کنجکاوی هستند و به همه جا سرك میكشند.
آنها دوست دارن كه با نوك خود چیزهایی را  کنده کاری کنند که صد البته  این كار هم به متوقف كردن رشد نوك پرنده كمك میكند و هم اینكه نوعی بازی برای آنها محسوب می گردد بنابراین توصیه می شود كه چند تا تكه چوب در قفس آنها قرار دهید همینطور میتوانید برای آنها آینه بگذارید. جنس نر بیش از ماده به آینه علاقه نشان می دهد, دائم خود را در آینه نگاه می كند و گاهی اوقات حالت تهاجمی به خود می گیرد.
اگر عروس هلندی شما بالغ است و جفت نیز دارد برایش آینه نگذارید زیرا به جنس مخالف توجه كمتری میكند و آنوقت است كه زندگی مشترك آنها از هم می پاشد!!!
عروسهای هلندی  دوست دارند مانند بچه ها با شما یا با اسباب بازیها خود بازی كنند, این پرندگان به راحتی خود را با وسایل اطراف سر گرم میكنند مثلا ممكن است كه ساعتها با یک بند یا طناب یا حتی پر و دمی كه خود انداخته اند بازی كنند و اصلا خسته هم نشوند.

پس برای آنها وسیله های كوچکی بگذارید که بتوانند به راحتی با نوك خود آنها را از زمین بلند كنند.

اگر شما برای پرنده خود وقت نگذارید و با آن بازی نكنید افسرده میشود, گوشه ای كز میكند و گاهی اوقات هم سعی میكند تا با سر و صدا شما ر متوجه خود كند.
پس فراموش نکنید اگر جزء دسته آدمهایی هستید كه نمی توانید روزانه حداقل 15 یا 20 دقیقه وقت  برای پرنده خود بگذارید, عروس هلندی ر بعنوان پرنده خانگی انتخاب نكنید. 

قفس:

قفس باید به اندازه ای بزرگ باشد كه پرنده به راحتی بتواند در آن بالهای خود را بازو بسته كند و از یک تیرك به تیرك دیگر بپرد.
از آنجایی كه جثه عروسها بزرگتر از جثه مرغ عشق و قناری است بنابراین قطر تیرك باید بزرگتر از تیرك عادی باشد.
كف قفس روزنامه بگذارید و هفته ای یك بار قفس را تمیز كنید و جای آب و دانه را هم خوب بشوئید.
اگر پرنده شما دست آموز است, هر از گاهی آنرا از قفس بیرون بیاورید.
خواب:
 
عروسهای هلندی شبها باید حداقل 10 ساعت در تاریكی بدون وقفه بخوابند.
نكته:
 
گاهی اوقات عروسها, مرغ عشقها, فنچها….. كلا پرنده ها ممكن است كه از  چیزی بترسند و شروع به پر پر زدن كنند در این حالت شما باید هرچه سریعتر چراغ اتاق را روشن كنید و با آنها حرف بزنید وآرامشان كنید چون در این حالت پرنده خیلی وحشتزده شده و خود را محكم به اطراف و سقف قفس میزند و به خود آسیب میرسانند پس در این هنگام با نهایت سرعت به داد آنها برسید و برای چند دقیقه چراغ اتاق را روشن بگذارید و بعد دوباره خاموش كنید.
غذا:

الف)اگه پرنده شما خیلی كوچک است  و نمی تواند دانه بخورد از روش زیر استفاده نمایید
ابتدا زرده یک تخم مرغ آب پز را جدا کرده , آنرا له کنید و كمی آب جوش به آن اضافه كنید. سپس چند عدد بیسكویت مادر و اگر خمیر نان باگت در دسترس دارید, مقدار به مایع اضافه كنید
در صورتی که خمیر نان باگت در دسترس نمی باشد ی توانید از استفاده نمایید ودر آخربا كمی آرد نخودچی, تمام مخلوط را درمیكسر (مخلوط كن) بریزید وبگذارید تا خوب مخلوط شوند. این مایع باید كاملا یك دست باشد.
ب)حالا یک سرنگ 10 سی سی بردارید  و یک لوله نرم و باریك و انعطاف پذیر(کرمک دوچرخه) به سر این سرنگ وصل كنید, این لوله را میتوانید از مغازه های تعمیرات دوچرخه تهیه نمایید ارتفاع این لوله باید حد اكثر 5 سانتی متر باشد به طوری كه این لوله مستقیما به چینه دان پرنده وارد شود.

ج) سرنگ را 8 تا 10 سی سی پر كنید, سپس با یک دست سعی كنید نوك پرنده را باز كرده و با دست دیگر لوله را آرام آرام وارد حلق پرنده كنید و تا چینه دان پایین ببرید حال مایع رو با فشار ثابت خالی كنید اگر این كار را خیلی آرام انجام دهید حیوان تقلای زیادی میكند و غذا را بالا می آورد و تمام زحمات شما به هدر میرود.

اگر نمی توانید جلوی بال زدن و حركات پرنده خود را كنترل كنید می توانید پرنده را در یک پارچه طوری كه فقط سر آن بیرون باشد بپیچید و بعد به آن غذا بدهید
نکته: باید چندین باردر روز به پرنده به این صورت غذا بدهید.
بهترین زمان برای غذا دادن زمانیست كه چینه دان پرنده تقریبا خالی باشد شما براحتی با دست زدن به چینه دان پرنده میتوانید متوجه این قضیه شوید.
پیش از هر باز غذا دادن سرنگ را كاملا با آب جوش و مایع ظرفشویی بشوئید واین كار را دوباره بعد از غذا دادن نیز تكرار كنید.

یادتان باشد وقتی كه میخواهید بصورت دستی پرنده خود را بزرگ كنید باید این كار را تا زمان روئیدن کامل پرهای پرنده ادامه دهید.
معمولا این پرنده ها باید 1 ماه و2هفته تغذیه گردند(40 تا 45 روز) البته این زمان تقریبی است و بستگی به پرنده شما دارد در ضمن طی این مدت در قفس پرنده دانه بگذارید تا ببینید و به آن نوک بزند.
هفته های آخر باید تعداد دفعاتی كه خود به پرنده غذا می دهید را كم كنید تا پرنده مجبور شود خود دانه بخورد, این مرحله مقداری سخت است و باید حوصله كنید, پرنده ها خیلی كم ولی به دفعات زیاد دانه می خورند پس همیشه دانه در دسترس آنها قرار دهید.
حیوان ممكن است در این دوران مقداری ضعیف گردد ولی نگران نباشید و برایش مقداری تخم مرغ بپزید, زرده آنرا جدا كنید و فقط سفیده را رنده كنید در ظرفی ریخته و داخل قفس قرار دهید.   
كار دیگری هم که می توانید انجام دهید  پختن گندم است, عروسهای هلندی گندم پخته خیلی دوست دارند.

چه دانه ای به عروس هلندی بدهیم؟
1. ارزن (سرشار از پروتئین و منبع غنی از ویتامین
A
و فسفر و املاح معدنی است)
2. تخم كتان ( حاوی انواع ویتامین و تركیبات كربو هیدرات و املاح معدنی)
3. كافیشه
4. شاهدونه (پرچرب و محركه و بهتر است كه كمتر از آن استفاده كنید)
5. تخمه آفتابگردان
شما میتوانید این دانه ها رو با هم مخلوط كنید و تخمه آفتابگران  را در ظرف جداگانه ای برای پرنده خود بگذارید.

علاوه بر دانه حتما  برای پرنده خود ن میوه , سبزیجات , حبوبات پخته و سبز شده بگذارید , مثل:
1.كاهو(تامین كننده كلسیم و آهن و اشتها آور)
2.جعفری (جعفری رو با ساقه های بلند بگذارید چون این پرنده ها ساقه را به برگها ترجیح میدهند)
3.كلم بروكلی
4.جوانه گندم ( حاوی ویتامین B6 – E – F
)
5.جوانه ماش
6.سیب
7.هویج (سرشار از ویتامین A
و املاح معدنی)
8. گندم پخته
9.ذرت پخته
10.تخم مرغ  پخته (سفیده)

نكته: ممكن است سبزیجاتی  كه می خرید قبلا سم پاشی شده باشد بنابراین حتما آنها را خوب بشورید تا مشكلی برای پرنده بوجود نیاید.

داخل قفس پرنده پودر صدف و كف دریا بگذارید. گذاشتن پودر صدف و كف دریا برای پرنده ها ضروری است , پودر صدف مواد معدنی زیادی دارد و به هضم غذا بخصوص دانه كمك می كند.
می توانید بجای پودر صدف از پوسته تخم مرغ پخته شده كه تقریبا 20 دقیقه در آب جوشیده است استفاده كنید. كف دریا پوسته یه نوع نرم تن دریایی است كه حاوی كلسیم می باشد و باعث استحكام  و مانع رشد بیش از حد نوك پرنده می شود باید گفت كه هر وقت پرنده  میخواهد تخم کند بیشتر از قبل كف دریا می خورد چون این ماده باعث استحكام پوسته تخم ها می شود.
هر چند هفته یك بارمولتی ویتامین در آب پرنده بریزید و فراموش نکنیدكه آب پرنده هر روز باید تعویض گردد.
حمام:
پرنده ها موجودات تمیزی هستند و دائم با نوك پرهای خود را تمیز و مرتب می كنند, یك ظرف آب ولرم برای آنها بگذارید تا خود را بشورند.



مراقبت:
اگه پرنده شما دست آموز است و آزادانه در خانه پرواز می كند باید خیلی مراقب باشید چون از صداهای آنی و بلند (بخصوص صدای تلفن) میترسند و ممكن است كه با سر به جاای برخورد کنند و در نهایت آسیبی جدی ببینند.
عروس هلندی ها مثل طوطی ها دیگر پرنده های مقاوم و سالمی هستند ولی قفس آنها را نزدیك پنجره بازنگذارید تا باد مستقیم,
به نها بخورد. دمای متعادل برای این نوع پرنده 18 تا 22 درجه سانتی گراد است.
اگر پرنده شما بیمار شد به سرعت به دامپزشک مراجعه نمایید.
جفت گیری:
عروس هلندی ها معمولا خیلی سخت جفت میخورند,
شما ممكن است كه یه جفت عروس هلندی نر و ماده داشته باشید كه هیچ وقت جفت گیری نكنند ولی اگر جفت بخورند پدر و مادر خیلی خوبی خواهند شد و از جوجه ها بخوبی نگهداری میكنند.
معمولا 3 تا 4 تخم میگذارند ولی ممكن است كه 1 یا 2 عدد از تخمها پوچ باشد یا اینكه خود جوجه پس از تولد بمیرد. فاصله گذاشتن تخم ها چند روز است و بعد از گذاشتن آخرین تخم ماده دائما روی تخم ها می خوابد و نر هم برای ماده دوانه می برد.

نر و ماده  با هم و به كمك هم جوجه ها را بزرگ میكنند.
وقتی كه جو جه ها بزرگ شدند و اصطلاحا به دانه خوردن افتادند آنها را از پدر و مادر جدا كنید و در یک قفس دیگر بگذارید.

   


نظرات()

وبلاگ دامپزشک

کاملترین بانک مقالات فارسی دامپزشکی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات